Klady a zápory hry

Co mi řekli a neřekli...

6. ledna 2015 v 16:19
Budu uvádět především zápory, které mi řekli testeři, kteří si podle mě oblíbili určité typy her. Hru jsem navrhoval spíše pro širší hráčské spektrum, které by možná většinu těchto záporů pokládalo naopak za klady.

Boje jsou moc složité/jednoduché (hráči uváděli obojí)- jádrem bojů je porovnání hodnot na hozených kostkách a možnost jejich přehození. Ve starší vývojové verzi byl složitější systém s menším podílem náhody, který vytvářel ve hře prostoje a prodlužoval délku hry. Současný systém je odehraný běžně v rozmezí 10-60 sekund a hráči dělají pouze jednoduchá rozhodnutí.
Ve hře je příliš náhody- náhoda je zapříčiněna téměř výhradně kostkami při bojích. Řekl bych, že zástupců a odpůrců kostek, je stejně. Kostky urychlují hru, což jsem upřednostnil. Podíl náhody na hře je střední oproti ostatním hrám.
Ve hře je moc ras a každá má jiné vlastnosti- ve hře bylo původně 6 ras a tedy 12 unikátních vlastností (pro obyvatele a lodě od každé rasy). V současnosti jsou ve hře 4 rasy, což hru zjednodušuje a o třetinu ubylo herních komponent. Na druhou stranu už ten vesmír není tak pestrý. Uvidíme, jaká bude zpětná vazba, v jakém počtu ras se bude hra nejvíce líbit.
V této části hry bych už normálně měl mít spoustu bitevníků- říkají fanoušci Twilight imperia :) Orion: sjednocení je zaměřen na sbírání bodů, které je možné i nekonfliktní cestou (karty diplomacie, rozvoj). Mít přesilu bitevníků dává hráči spíše větší iniciativu a více možnosti než, že by to zajišťovalo ekonomickou nadvládu díky dobytým planetám.
Když se dva perou třetí se směje- to je do velké míry pravda, také mi vadí, když vyhraje hru ten nejpasivnější hráč. Dá se to napravit získáním bodů za vyhrání bitvy (smáli by se dva). Toto pravidlo dříve ve hře bylo a motivovalo hráče do bitev ve vesmíru a tlumilo ostatní aspekty hry. Chtěl bych raději udělat hru, která není tolik zaměřena na bitvy ve vesmíru. Uvidíme, jak velký je to problém, až se hra více otestuje ve 3-4 hráčích.
Žeton flotily zakrývající lodě se občas pohne a odhalí, jaká je pod ním loď- jasný zápor, kterého nevím, jak bych se zbavil, aniž bych ztratil příliš mnoho z ostatních mechanismů. Chci ve hře nechat utajenou totožnost lodí a jednoduché mechanismy. Možná si to bude žádat nějaký hodně speciální žeton, nevím ...

Na co si nikdo nestěžoval a snad to tedy mohu považovat za klady :)
Ve hře nejsou velké prostoje- půlka hry se hraje simultálně
Hra je přehledná- na mapě není "bordel", který by se nevešel na hex, člověk nemusí brejlit na karty před protihráčem
Všechno se vejde na stůl- zatím nikdy nebyl problém s velikostí hry
Hra je zábavná- vážně ještě nikdo nepřiznal, že by ho hra nudila :)
 
 

Reklama